Wymiana szaf na broń do końca września 2019 roku! NOWE INFORMACJE.

Informacje » Wymiana szaf na broń do końca września 2019 roku! NOWE INFORMACJE.

- Nowe inforamacje - przejdź na dół strony -

Nowy rok 2019, to kolejne – stojące przed nami wyzwania. Tym razem sprawa dotyczy szaf do przechowywania broni myśliwskiej.

Przypomnijmy zatem, że w dniu 1 października 2014 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji (dostępne w tym akcie prawnym: Dz. U. z 2014 roku, poz. 1224).

Zgodnie z § 5 ust. 1 tego rozporządzenia, cyt.: „Osoby posiadające broń i amunicję do niej na podstawie pozwolenia, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy (mowa tu o Ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji), przechowują broń i amunicję w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.”

Ktoś zatem powie – no i co z tego, skoro to rozporządzenie jest sprzed pięciu lat?! Wszystko wyjaśnia się w dalszej części rozporządzenia – w § 12 ust. 1 – który stanowi, że podmioty posiadające broń i amunicję oraz osoby posiadające broń i amunicję na podstawie pozwolenia, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy, które uzyskały pozwolenie na broń wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, dostosują sposób przechowywania broni i amunicji do wymogów, o których mowa w § 3–6 w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia (lub z dniem uzyskania nowego pozwolenia na broń – w przypadku uzyskania nowego pozwolenia na broń wydanego po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia).

Staje się zatem jasne, że większość myśliwych została zobligowana, aby do końca września 2019 roku wymienić posiadaną szafę do przechowywania broni, na taką, która spełnia wymagania co najmniej klasy S1.

W mediach pojawiają się coraz to nowe komentarze w/w rozporządzenia, w których również podważa się obowiązek posiadania szafy klasy S1. Co jednak powiemy policjantowi, który przyjdzie do nas po pierwszym października na kontrolę sposobu przechowywania broni?

To retoryczne pytanie pozostawiamy dla Koleżanek i Kolegów, a sami proponujemy podjęcie działań zw. z hurtowym zakupem szaf dla członków naszego Koła pod kątem wynegocjowania ceny nizszej, jak dla nabywców indywidualnych. O szczegółach poinformujemy w kolejnych informacjach.

A OTO SZCZEGÓŁY:

- posiadamy w ofercie mozliwość zakupu szaf do przechowywania broni klasy S1 na 5 jednostek broni w cenie ok. 750 - 800 zł wraz z dostarczeniem do Węgorzewa (ostateczna cena nie jest jeszcze określona);

- osoby zainteresowane zakupem szafy na większą lub mniejszą liczbę jednostek broni, również proszone są o zgłoszenie akcesu nabycia szafy;

- wszystkich zainteresowanych prosimy o kierowanie zgłaszeń do Zarządu Koła;

- sprawa jest PILNA i prosimy o dokonywanie zgłoszeń bez zbędnej zwłoki!

Zarząd K.Ł. „Mazury” w Węgorzewie