IV Manewry Terenowe Klas Mundurowych – Kuty 2022.

Informacje » IV Manewry Terenowe Klas Mundurowych – Kuty 2022.

W dniu 25 maja 2022 roku uczniowie trzech klas o profilu mundurowym z Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Mariusza Zaruskiego uczestniczyli w corocznych zajęciach terenowych pod nazwą "IV Manewry Terenowe Klas Mundurowych – Kuty 2022”.

Impreza ta stała się cyklicznym wydarzeniem w naszej szkole. Zajęcia odbyły się w kompleksie leśnym Leśnictwa Kuty gm. Pozezdrze. Po dojściu z miejscowości Kuty gdzie, dowiozły uczestników autobusy, na miejsce gdzie odbyły się zmagania tj. do obiektu nazwanego „Zaściankiem” należącym do Koła Łowieckiego „Mazury” w Węgorzewie uczniowie wysłuchali prelekcji przedstawiciela Nadleśnictwa Borki w Kruklankach na temat rodzaju gatunków zwierząt leśnych żyjących w naszych lasach. W trakcie zajęć przekazano młodzieży wiedzę z zakresu pracy leśników, oraz prawidłowego zachowania się w lesie. Leśniczy zademonstrował grę na sygnałówce myśliwskiej, co jest nie lada muzycznym wyczynem. Następnie, po wykładzie przeprowadzono grę terenową na orientację pn. „Słowa” polegająca na pokonaniu wyznaczonych tras przez kompleksy leśne – Leśnictwa Kuty i odnalezieniu punktów zaznaczonych na mapie w terenie. Uczniowie otrzymali mapy z niezbędnym opisem oraz zaznaczonymi punktami orientacyjnymi. Grupa 67 uczniów podzielona na kilkuosobowe drużyny zdana była tylko na siebie i pozyskaną wiedzę z teoretycznych zajęć dotyczących poruszania się w terenie leśnym za pomocą mapy. Wszystkie drużyny wywiązały się bardzo dobrze z przydzielonych zadań i po upływie około półtorej godziny meldowały się kolejno w miejscu wytyczonym, jako punkt docelowy z wykonanymi zadaniami. Następnie uczniowie rywalizowali w różnych konkurencjach sportowych, takich jak, przeciąganie drużynowe liny, zawody w rzucaniu lotek do celu, poruszanie się na tzw. cyrklu.

W trakcie zajęć terenowych na terenie kompleksu edukacyjnego „Zaścianek” Koła Łowieckiego „Mazury” w Węgorzewie zostały także przeprowadzone zawody strzeleckie z broni pneumatycznej.

Klasyfikacja indywidualna:

I miejsce – Katarzyna Paluszkiewicz – 1 C grupa policyjno-prawna;

II miejsce – Anna Królak – 1 C grupa policyjno-prawna;

III miejsce – Oskar Subocz – II C grupa wojskowa.

Klasyfikacja Drużynowa:

I miejsce – klasa 1 C;

II miejsce – klasa 2 C;

III miejsce – klasa III Z.

W przerwie zmagań, uczniowie mieli okazję posilić się gorącą wojskową grochówką, która – jak określili – smakowała wybornie i rozgrzała przed następnymi konkurencjami.

Na zakończenie imprezy nie obyło się też bez rozpalenia ogniska i wspólnego pieczenia kiełbasek z wychowawcami i nauczycielami uczestniczącymi w manewrach. Kierownikiem wyjazdu był p. Piotr Wysocki – nauczyciel edukacji policyjnej. Opiekunowie p. Paweł Kraśniewski – nauczyciel edukacji wojskowej, p. Rajmund Klukowski oraz wychowawcy klas p. Ula Jańczuk i p. Małgorzata Krusińska.

Organizatorzy serdecznie dziękują Zarządowi Koła Łowieckiego „Mazury” w Węgorzewie za ugoszczenie nas na wspaniałym obiekcie przyrodniczo – edukacyjnym „Zaścianek”, za smaczną grochówkę i kiełbaski.

Tekst i foto (poniżej):

Piotr Wysocki – LO w Węgorzewie