Mapy lasów teraz zawsze pod ręką

Informacje » Archiwum informacji » Sezon 2019-2020 » Mapy lasów teraz zawsze pod ręką

Uwaga myśliwi, leśnicy, grzybiarze a także wszyscy, którzy lubią spędzać czas w lesie. Mapy lasów teraz zawsze będa pod ręką a dokładnie w telefonie. Zostało udostępnione kolejne narzędzie, dzięki któremu będzie można lepiej poznać las a także nie zabłądzić w nim. Na zlecenie Lasów Państwowych została przygotowana aplikacja umożliwiająca dostęp do map lasów. Aplikacja mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach) już można pobrać na telefony i tablety z systemem Android. Podstawową zawartością aplikacji są leśne mapy tematyczne np. mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka. Poza mapami branżowymi, użytkownik ma możliwość wyświetlenia np. mapy topograficznej lub ortofotomapy lotniczej/satelitarnej, a także map z zewnętrznych serwisów WMS. 
A co najważniejsze w lesie aplikacja ta działa również offline po wcześniejszym pobraniu odpowiednich danych. Wiadomo, że z zasięgiem internetu w lesie to jest różnie więc ta możliwość bardzo ułatwi pracę z mapami. 
Mechanizm pobierania danych do pracy offline umożliwia korzystanie z map nadleśnictw oraz parków narodowych. Razem z mapami, które zapisywane są w postaci rastrowej, dla lasów LP pobierane są dane wektorowe z atrybutami opisowymi.
Z poziomu aplikacji mBDL użytkownik ma dostęp w trybie online do pełnego opisu taksacyjnego dla lasów wszystkich form własności. Opis taki zawiera m.in. gatunki drzew i krzewów występujące w danym miejscu, ich szczegółowy opis, adres leśny, wskazania gospodarcze i wiele innych informacji.
Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w szereg przydatnych w terenie funkcjonalności: zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu. Zapisane punkty i trasy można wyeksportować w postaci pliku KML, przesłać na inne urządzenie lub zaimportować na inne urządzenie, na którym też jest zainstalowana aplikacja mBDL.
Zachęcamy do zapoznania się z tą aplikacją. 

 

Aplikację można pobrać tu: aplikacja

Zarząd KŁ Mazury