Terapia lasem...

Informacje » Terapia lasem...

W dniu 13 kwietnia 2022 r. rozpoczęły się pierwsze zajęcia w ramach projektu „Terapeutycznie w Perłach” finansowanego przez Fundację Świętego Mikołaja.

Zajęcia pod nazwą „Terapia lasem”, dzięki współpracy z Kołem Łowieckim „Mazury” z Węgorzewa oraz Nadleśnictwem Borki, zostały przeprowadzone na terenie kompleksu leśnego Leśnictwa Kuty oraz na wiacie „Zaścianek”.

Podczas zajęć uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Perłach przypomnieli sobie zasady zachowania w lesie, poznali budowę lasu oraz korzyści, jakie czerpiemy z przebywania w nim. Bezpośredni kontakt z naturą, nasłuchiwanie odgłosów żyjącego lasu, rozpoznawanie tropów dzikich zwierząt czy niektórych gatunków roślin to tylko część atrakcji, jakie czekały na dzieci. Uczniowie, zażywając kąpieli leśnej, w namacalny sposób mogli poczuć zapach lasu, strukturę kory drzewnej, usiąść na ściółce leśnej, odczuwając poszczególne jej części składowe obumarłe jak również te wciąż żywe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się łacińskie nazwy gatunkowe roślin i zwierząt, które przenosiły w świat magii, brzmiąc jak zaklęcia z Harrego Pottera. Edukator za sprawą czarodziejskiej różdżki zamieniał dzieci w dęby szypułkowe (Quercus robur), jesiony wyniosłe (Fraxinus Excelsior), świerki pospolite (Picea abies), sosny zwyczajne (Pinus sylvestris) a nawet w wiewiórki (Sciurus vulgaris), sprawiając, by przez chwilę stały się częścią lasu. Podczas zajęć na wiacie za sprawą kilku wabików myśliwskich dowiedziały się, jakie odgłosy można usłyszeć w lesie i w jakim okresie. Na koniec czekała na dzieci niespodzianka w postaci poczęstunku. Kiełbasa z ogniska, bułki oraz soki zostały ufundowane przez Koło Łowieckie "Mazury". Dziękujemy fundatorom niezapomnianych wrażeń.

Kol. Agnieszka Tryk

Zdjęcia - dzięki uprzejmości SP w Perłach.